Od 2004 roku co roku pod hasłem „Święta Dzieciom” zbierane są pieniądze na słuszną sprawę – na dzieci w potrzebie. Kampania początkowo miała na celu zbiórkę pieniędzy na zakup paczek świątecznych dla dzieci z domów dziecka, a w 2010 roku także dla dzieci przebywających w Fundacji Hospicjum Domowe dla Dzieci „Alma Spei”. Dzieci pisały listy z prośbami do św. Mikołaja, a uczniowie starali się spełnić jak najwięcej z nich. W 2009 roku celem kampanii była zbiórka pieniędzy na Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Zbieranie funduszy łączy się z kilkudniowymi wydarzeniami, niektóre organizowane są dzięki dużej przychylności władz Uczelni, już trwale wpisanych w życie naszej Uczelni. Przez lata zebrane w ramach akcji fundusze pozwoliły na zakup prezentów dla wychowanków Domu Dziecka nr 1 i nr 7, Domu Dziecka przy ul. Siemiradzkiego, Dom Dziecka Jana Brzechwy, Domy Rodzinne w Sułkowicach i Hospicjum Domowe w Rabce oraz Fundacja dla Dzieci „Alma Spei”. Przez lata kupowano zabawki, gry, pomoce rozwojowe, plastyczne i specjalistyczne materiały edukacyjne (np. przybory fryzjerskie). Co roku wolontariusze mogą osobiście dostarczyć dzieciom paczki świąteczne.

Akcja nabrała rozpędu dzięki zaangażowaniu ponad stu pięćdziesięciu wolontariuszy pomagających we wszystkich działach, wszystkich w świątecznych czapkach i czerwonych koszulkach z logo akcji. W zamian za okazjonalne wręczenie darowizn rozdawane są specjalnie wybite monety lub naklejki z niedźwiedziami.
„Święta Dzieciom” to inicjatywa związana ze wspieraniem wydarzeń kulturalnych w celu zbiórki pieniędzy. Tradycyjnie zaczyna się od Wielkiego Kolędowania w Dziekanatach, w które studenci angażują się z wielkim zapałem. Każdy może przyjść do Dziekanatu, gdzie na chętnych czekać będą teksty kolęd i okolicznościowy kapelusz. W południe Uniwersytet zamienia się w wspaniały rodzinny czas, kiedy śpiewając kolędy, zbieramy pieniądze na wspólny cel. Kolejne dni zależą od inicjatyw, które organizatorzy wymyślają co roku. W kolejnych latach odbywały się koncerty, licytacje, Tramp Party – charytatywna jazda autobusem z Kampusu Studenckiego – AGH oraz kiermasz, na którym można było kupić ozdoby wykonane przez dzieci z domów dziecka: ręcznie malowane kubki, przycięte choinki z masy solnej i papieru, kartki świąteczne i ozdoby, które świecą w nocy. Wieczorami zbieranie funduszy przenosi się tradycyjnie z budynków uczelni do pobliskich akademików.

Ostatnim dniem jest Wielki Finał, czyli główna impreza w klubie „Studio” z zaproszonymi gośćmi i wykonawcami. W kolejnych latach podczas finału występowały zespoły: Orkiestra Akademii Górniczo-Hutniczej, Chór Con Fuoco, Studio Tańca Sihir, Kabaret Młodych Mężczyzn oraz Kabaret Temporary Heater. Podczas Finału 2010 odbyła się licytacja wspaniałych przedmiotów, na które można było licytować: rękawice bokserskie Tomasza Adamka, mundur polskiego żołnierza z Afganistanu, flaga Polski z autografem reprezentacji kobiet w siatkówce, hełm rektora Kąkola z autografem.
Trzydniowe zbieranie funduszy z udziałem wielu uczniów to również dobra zabawa dla uczestników. Można śmiało powiedzieć, że akcja Święta Dzieciom wykorzystuje ogromny potencjał, jaki daje Uniwersytet w postaci młodych ludzi, których zapał i energia pozwalają na zorganizowanie dużego projektu. To wywołuje uśmiech nie tylko dla rosnącej liczby dzieci, które miały trudne dzieciństwo, ale także wśród studentów, którzy są dowodem na to, że na AGH studiuje jeszcze więcej niż jeden Święty Mikołaj.